I Have A Dream, en del av Enskedespelets HÖSTSVIT 2026

I Have A Dream  – Ett dystopiskt drömspel om att göra skillnad.

Vad är dröm och vad är verklighet?

Genom en suggestiv, och något skruvad framtidsskildring, får vi se hur konsekvenserna av de beslut makthavare fattar idag, kan komma att se ut imorgon.

Enskedespelet bjuder på en visuell och tänkvärd föreställning om vår samtid som kan locka till både skratt och igenkänning men som också kanske kan väcka en viss oro…? Vad är det vi håller på med egentligen? Vad är det för värld vi lämnar efter oss och vem är det egentligen som bestämmer?

Medverkar gör 79 Enskedespelare mellan 6 och 60 år och föreställningen vänder sig till alla från 8 år och uppåt.

Ny spelperiod 11-15 februari 2026!

Efter höstens succéföreställningar, kör vi nu en vända till med I Have A Dream, missa inte!

Barnlag 1 spelar den 11 och 14 februari och Barnlag 2 spelar den 13 och 15 februari.

Föreställningen genomförs med stöd från Stockholms stad och i samarbete med ABF

Speldatum & biljetter

Datum Tid Biljetttillgång
Utsålt
Utsålt
Utsålt
Utsålt
Utsålt

Bilder

Bilderna nedan är beskurna och förminskade, klicka på en bild för att visa den i originalstorlek. Observera att flera av bilderna kan vara pressbilder med mycket hög upplösning vilket kan innebära att det tar lång tid för dem att laddas in i webbläsaren.

Information om föreställningen

Spelår: 2025

Personer på och bakom scenen